Dejte mu pořádnou masáž
Zvlášť pro přípravu salátů z kadeřávku, je potřeba nejprve listy pořádně promasírovat. Omyté a osušené listy natrhejte na kousky, odstraňte tuhý řapík a zakapejte trochou oleje nebo citronovou šťávou (případně obojím). Ve velké míse ručně listy promačkejte, aby trochu změkly. Masáž naruší pevnou strukturu listu a salát se bude mnohem lépe jíst. Navíc získá i lepší chuť.
Poduste ho!
Asi nejjednodušší způsob úpravy kadeřávku. Zacházejte s ním třeba jako se špenátem či klasickou kapustou. Na troše tuku obdělejte natrhané kusy listů, můžete podlít troškou vody či vývaru a pod pokličkou krátce poduste. Dochuťte solí, pepřem, oblíbeným kořením či česnekem a podávejte jako přílohu k masu nebo rybě. V dušené formě je kadeřávek velmi univerzální, dobře se kouše a díky tomu, že ztratí trochu objem, sníte ho víc.
Přidejte kadeřávek do polévky nebo kari
Kadeřávek dodá polévkám nebo kari další chuť i strukturu. Stačí přidat nasekané listy bez řapíků ke konci vaření, nechat pár minut provařit a jídlo získá další nálož kvalitních nutričních látek. Pro tento způsob přípravy lze použít kadeřávek čerstvý i mražený. A pokud vám pár listů zbyde, udělejte z nich výborné pesto - listy nechte pár minut povařit v osolené vodě, poté je přendejte do mixéru společně s olivovým olejem, nastrouhaným parmazánem, oříšky a citronovou šťávou a rozmixujte dohladka.
Salátová bomba
Kadeřávek má ohromnou výhodu v tom, že nevadne ani poté, co ho promícháte s dresinkem. Zatímco ostatní listové saláty se velmi rychle promění v rozbředlou hmotu a stávají se nepoživatelnými, salát z kadeřávku s dresinkem vám vydrží až 1-2 dny. Je proto ideální na celodenní oslavy a zbytek si klidně můžete zabalit druhý den do práce na svačinu.