Zdroj vitaminu C Šťovík je oblíbenou planou zeleninou bohatou na minerální látky. Měl by se konzumovat pokud možno čerstvý. Jeho osvěžující kyselá chuť, způsobená vitaminem C a kyselinou oxalovou, je ideální protiváhou smetanových jídel. Odjakživa byl lékem proti kurdějím, nemoci vyvolané nedostatkem vitaminu C. Kyselina oxalová však s vápníkem tvoří nerozpustné soli, a proto by se ho měli vyvarovat lidé s kameny v ledvinách nebo v močovém měchýři. Šťovík čistí střevo a krev, odvodňuje tělo a prospívá pokožce a sliznici. Je ideálním prostředkem pro očistnou jarní kúru. Budete pak znovu svěží, činorodí a atraktivní — prostě fit. Při rýmě a onemocněních vedlejších dutin rozpouští tuhý hleny a uvolňuje dýchací cesty. Šťovík obsahuje řadu léčivých přípravků.
Šťovík bychom měli před použitím neutralizovat pomocí mléka, smetany nebo sýra.
Léčivé účinky
• Povzbuzuje činnost tlustého střeva.
• Podporuje chuť k jídlu.
• Díky obsahu železa podporuje tvorbu krve.
• Pomáhá vyprazdňovat střeva.
Domácí recepty
Šťovíková omáčka:
Na omáčku budeme potřebovat 500 g šťovíku, 3 lžíce másla, 7 lžic mouky, 2,5 dl smetany, 2,5 dl zeleninového vývaru, sůl. Nejprve šťovík nasekáme nebo umeleme a podusíme na másle. Zaprášíme moukou, osolíme, zředíme vývarem a povaříme. Vlijeme smetanu a znovu povaříme.
Šťovíkový nákyp:
Nákyp se dělá z 700 g šťovíku, 70 g másla, 150 g žemlovky, 4 vejce, mléko, sůl, pepř, tuk a hrubá mouka na nákypovou formu. Žemlovku nakrájíme na plátky, pokapeme mlékem a necháme prosáknout. Očištěný a uvařený šťovík semeleme, máslo utřeme do pěny, přidáme postupně žloutky, pak dáme šťovík na rozmělněnou žemlovku, sůl a nakonec tuhý sníh z bílků. Hmotu rozetřeme do vymaštěné nádoby vysypané moukou. Pečeme ve středně rozpálené troubě. Upečený nákyp vyklopíme, přelijeme omáčkou a hned podáváme.
Ruský boršč se šťovíkem:
Na boršč potřebujeme 200 g kostí, 500 g hovězího masa, 1 uzené koleno nebo klobása, 50 g másla, 2 dl kysané smetany, 200 g kysaného zelí, 1 velký brambor, 1 cibule, červenou řepu, hrst šťovíku, kousek celeru, půl petržele, 1 mrkev, 2 lžíce rajčatového protlaku, 1 lžíce mouky, sůl, cukr, bobkový list, petrželka, ocet. Maso uvaříme doměkka spolu s kostmi. Na másle podusíme pokrájenou zeleninu (kromě šťovíku) a nakrájený brambor, přidáme nakrájené maso, zalijeme vývarem, osolíme, přidáme koření a vaříme doměkka. Nakonec přidáme protlak a najemno pokrájený šťovík. Zahustíme smetanou, v níž jsme rozkvedlali lžíci mouky. Posypeme drobně rozsekanou petrželkou a dochutíme solí, cukrem a octem.
Zdravý nápoj Smoothies jsou koktejly z rozmixováných plodů s čerstvými zelenými bylinkami. Nakrájejte na malé kousky banán a neoloupané jablko a vložte je do mixéru. Přilijte 2 šálky vody, přidejte hrst šťovíku a vše dobře rozmixujte. Nápoj nalijte do sklenic, zdobte zeleným listem a vychutnejte si probouzející se jarní pocity.